Zdalna nauka może być przyjemna i bezpieczna
Notebooki edukacyjne – bogato wyposażone i odporne na upadek
Laptopy marki Dell oferują wszystkie akcesoria potrzebne do udziału w zdalnym nauczaniu. Wyposażone w kamery internetowe, mikrofony i głośniki, z klawiaturą i touchpadem zastępującym myszkę od razu po wyjęciu z pudełka są gotowe do pracy, bez konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów (choć przydać mogą się słuchawki z mikrofonem, np. Dell UC 350). Dzięki zastosowaniu najnowszych komponentów laptopy firmy Dell będą pracować przez kolejne lata bez uszczerbku na wydajności. A jest to o tyle ważne, że komputery będą wykorzystywane bardzo intensywnie do pracy z wieloma aplikacjami w tym przeglądarką internetową, bogatymi, multimedialnymi treściami edukacyjnymi przy jednoczesnym połączeniu audio i wideo przez Internet. Potrzebny będzie wydajny wielordzeniowy procesor Intel® Core™. Komputery z procesorami Intel® Core™ pomagają opracować program nauczania przedmiotów ścisłych, umożliwiając nauczycielom realizowanie praktycznego i spersonalizowanego nauczania, które przygotowuje uczniów do nowoczesnego rynku pracy.
Zainstalowany na nich system – Windows 10, będący obecnie standardem na komputerach używanych w szkołach zapewnia, że udział w lekcjach online nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całość działa na zasadzie plug&play, choć raczej należałoby powiedzieć plug&learn.
Windows 10 Pro to także naturalne środowisko wszystkich platform nauczania zdalnego. Mechanizmy tego systemu zapewniają bezpieczne środowisko do nauki i pracy, zaś możliwość centralnego zarządzania i zdalnej pomocy zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego wdrożenia w proces zdalnej edukacji, co może być istotne w przypadku młodszych dzieci. Natomiast własne zabezpieczenia antywirusowe, wbudowane w Windows 10, skutecznie chronią uczniów i nauczycieli przed złośliwym oprogramowaniem, nie wymagając instalacji innego oprogramowania antywirusowego. Zalecaną przeglądarką internetową jest w tym przypadku Microsoft Edge, bowiem zawiera funkcje ostrzegające przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami internetowymi.
System Windows 10 pozwala na łatwe zarządzanie kontami użytkowników z zastosowaniem standardowych mechanizmów, a co za tym idzie, dobrą ochronę danych osobowych i ułatwia zachowanie zgodności z przepisami RODO. Ponadto dzięki dostępnym mechanizmom centralnego zarządzania można kontrolować sposób wykorzystania urządzeń do celów edukacyjnych. Centralne zarządzanie komputerami z Windows 10 oraz Windows 10 Education pozwala na łatwe włączenie ich do domeny szkolnej lub systemu Windows Intune for Education po zakończeniu obecnej sytuacji i powrocie urządzeń do szkół, dzięki czemu możliwe jest utworzenie z nich pełnowartościowych pracowni szkolnych.
Dell zapewnia również długie wsparcie techniczne i dba o dostarczanie aktualizacji, tak by laptopy tej firmy mogły posłużyć kolejnym rocznikom uczniów, jeśli są na przykład wyposażeniem szkolnej pracowni informatycznej. A ujednolicenie środowiska pracy niezależnie od rodzaju urządzenia pozwala na łatwe wykorzystanie różnych komputerów w jednej placówce dydaktycznej, zapewniając identyczne wyniki i taki sam komfort pracy.
Biorąc pod uwagę fakt, że notebooki Dell trafią do rąk również najmłodszych użytkowników producent pomyślał o wzmocnieniu obudowy, tak by były odporne na upadek, np. ze szkolnej ławki (potwierdzone standardem MIL-STD).
Office i Teams – szkolny niezbędnik
Wszyscy nauczyciele oraz uczniowie mogą bezpłatnie korzystać z usługi Office 365 A1, zawierającej Microsoft Teams oraz aplikacje Word, Excel, PowerPoint i OneNote w wersji online oraz inne aplikacje i narzędzia do zdalnej edukacji. Microsoft Teams, jeszcze kilka miesięcy temu aplikacja używana głównie przez pracowników biurowych jako narzędzie pracy grupowej, szybko stała się niezastąpionym szkolnym pomocnikiem. Teams łączy bowiem w sobie elementy komunikacji i współpracy grupowej, przekazywania treści, oceniania prac uczniów oraz połączenia aplikacji edukacyjnych w jednym miejscu. Do najważniejszych funkcji Microsoft Teams należą: prowadzenie spotkań i lekcji online, z możliwością prowadzenia prezentacji, łatwe udostępnianie treści, prowadzenie wspólnych notesów, przypisywanie zadań do wykonania i nadawanie ocenianie.
Wszyscy uczestnicy zajęć mogą korzystać ze wspólnego interfejsu Microsoft Teams, by uczyć się, komunikować i współpracować. Materiały i zadania mogą być publikowane online, a uczniowie mogą mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacji Teams uczniowie mają dostęp do materiałów edukacyjnych, mogą współpracować z innymi, kontaktować się z nauczycielem, a także przesyłać wykonane zadania. Nauczyciele zaś mogą przeglądać i sprawdzać prace studentów i przesyłać im informacje zwrotne. Zajęcia online to nie tylko suchy wykład, ale także możliwość udostępniania prezentacji i tablicy cyfrowej. Podczas trwania zajęć zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mogą komunikować się za pomocą tablicy przy użyciu teksu pisanego, audio lub wideo. Ponadto zajęcia mogą być nagrywane i odtwarzane w trybie offline w dowolnym momencie. Interakcja podczas zajęć online może być równie intensywna, co w trakcie tradycyjnej lekcji, a zaangażowanie nawet większe – żaden uczeń nie schowa się w ostatniej ławce.